Members of the Board

 Of the Board's 36 members, 18 are elected by the Economic and Social Council and 18 by the FAO Council. Each State Member serves a three-year term and is eligible for re-election. Elections by the Economic and Social Council are normally held in May and those by the FAO Council in November. The broader WFP membership includes both Board members and observers.

A complete list of State Members may be found in Appendix A of the General Rules and Regulations; a description of the distribution of seats may be found in Appendix B of the same document.
 

 Composition of the Members of the Board in 2015
 

Elected by the FAO Council

Elected by ECOSOC

Term of office expiring (1)

 

Afghanistan
Brazil (2)
Italy
Mexico
Philippines
Uganda
United States of America

 

India
Iraq
Netherlands
Republic of Korea (3)
Russian Federation
Sierra Leone
Sweden (4)

 

31 December 2015

Canada
Colombia
Equatorial Guinea
Germany
Saudi Arabia
South Africa

Burundi
Cuba
Ethiopia
Norway
Pakistan
Spain

31 December 2016

 
Australia
Denmark
Iran (Islamic Republic of) (5)
Libya
Poland

Guatemala (6)
Hungary
Japan
Swaziland
United Kingdom

31 December 2017  

ECOSOC elections for the three-year term 2015/2016/2017 took place on 23 April, 18 November 2014 and 4 March 2015. The FAO Council elections for the same three-year term took place on 3 December 2014.

(1)    Term of office relates to the standard three-year periods for which Members are elected by ECOSOC or FAO Council respectively.  State Members may stand down for one or two years within this period, offering their seat to another State Member.
(2)    Brazil and Guatemala had reached an agreement to share this seat on the Board with Brazil serving in 2015, Guatemala in 2016 and Brazil in 2017. As a consequence of the election of Guatemala by ECOSOC for the three-year term 2015/2016/2017, List C will have to inform the FAO Council of its new arrangement for the seat which will be vacant in 2016.

(3)    The Republic of Korea and China reached an agreement endorsed by the Asia Pacific Group to share this seat on the Board with the Republic of Korea serving in 2015 and China serving on 2016-2017.

(4)    Switzerland stepped down effective 1 January 2015. Sweden was endorsed by countries in List D to assume the seat and complete the term from 1 January to 31 December 2015.

(5)    The Islamic Republic of Iran is occupying the rotating seat.
The rotating seat is to be occupied by a country of: List B- Second Term- 2015/2016/2017, List A- Third Term- 2018/2019/2020, and List C- Fourth Term- 2021/2022/2023.

(6)    Panama stepped down effective 3 March 2015. Guatemala was endorsed by countries in List C to assume the seat for three-year term 2015/2016/2017.
 

 

Archive